Chałka na wytrawnie? Czemu nie! Tym razem przygotowałam pszenno-orkiszową z dodatkiem świeżych i suszonych ziół. To bardzo ciekawa i nieco nietypowa wariacja klasycznej chałki, która zwykle kojarzy się z lekkim, miękkim i słodkim pieczywem. Zmieniłam też sposób zaplatania chałki tak, aby można było dodatkowo wpleść jak najwięcej i najbardziej różnorodnych świeżych ziół. Można użyć dowolne, np. liście bazylii, szałwii, majeranku, gałązki tymianku, rozmarynu czy też lubczyk albo natkę pietruszki. Taki wypiek to idealna alternatywa dla chleba. Chałka jest wytrawna, aromatyczna i doskonała na kanapki oraz przekąski, którym nada wyjątkowy charakter. Jeśli lubisz eksperymenty w kuchni i cenisz bogaty smak ziół, zapraszam do skorzystania z poniższego przepisu!
Pszenno-orkiszowa chałka – miękka i pachnąca ziołami. Idealnie komponuje się z ulubionymi dodatkami.
Czy jest coś lepszego niż kromka świeżo upieczonej chałki posmarowana odrobiną masła?
Chałka pszenno-orkiszowa z ziołami – składniki:
18 g drożdży
45 g cukru
150 ml ciepłej wody
300 g mąki pszennej
225 g mąki orkiszowej
40 ml oliwy
2 jajka
1 łyżeczka soli
1 kopiasta łyżeczka suszonych ziół prowansalskich
Dodatkowo:
Świeże zioła np. tymianek, bazylia, szałwia, rozmaryn, lubczyk, majeranek, natka pietruszki itp. – może być jeden rodzaj lub mieszanka kilku.
Do posmarowania:
Oliwa lub 1 żółtko rozbełtane z 1 łyżeczką mleka (lub wody)
Do posypania:
Czarnuszka
Chałka pszenno-orkiszowa z ziołami – wykonanie:
Do dużej miski dodać przesiane mąki. Za pomocą łyżki zrobić wgłębienie i wrzucić rozkruszone drożdże. Wsypać cukier i wlać ciepłą wodę. Odstawić na kilkanaście minut aby drożdże zaczęły pracować.
Następnie dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Przenieść na stolnicę i energicznie wyrabiać przez około 10-15 minut. Uformować kulę, posmarować odrobiną oliwy i włożyć do miski. Przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 1,5-2 godziny.
Po tym czasie ciasto przenieść na stolnicę i jeszcze raz króciutko wyrabiać – przez około 30 sekund. Podzielić na równe dwie części. Jedną z nich rozwałkować (można na rozłożonych świeżych ziołach) na prostokąt o wymiarach około 20 x 35 cm. Z drugiej części uformować podłużny wałeczek o takiej samej długości jak najdłuższy bok prostokąta.
Płat prostokąta pokroić wzdłuż krótszego boku na 1-2 cm szerokości paseczki. Na środku wzdłuż prostokąta położyć wałeczek ciasta. Chałkę zapleć tak jak by się składało strudel. Naprzemiennie przekładać paseczki nad wałeczkiem, raz z prawej, raz z lewej strony. W międzyczasie w paseczkach umieszczać różne zioła. Tutaj link do zdjęć, gdzie krok po kroku pokazano jak zapleść chałkę z ziołami.
Gotową chałkę przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 30-45 minut.
Wyrośniętą chałkę można posmarować oliwą lub rozbełtanym żółtkiem z 1 łyżeczką mleka (lub wody). Posypać czarnuszką i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec około 30-35 minut – do suchego patyczka.
Smacznego!
Do dużej miski dodać przesianą mąkę pszenną oraz…
… przesianą mąkę orkiszową.
Za pomocą łyżki zrobić wgłębienie i wrzucić rozkruszone drożdże.
Następnie do drożdży wsypać cukier.
Wlać ciepłą wodę (temperatura około 30-35 stopni). Odstawić na kilkanaście minut aż drożdże zaczną pracować.
Następnie dodać pozostałe składniki: rozbełtane jajka…
…oliwę…
…zioła prowansalskie oraz sól.
Zagnieść ciasto i uformować kulę.
Ciasto przenieść na stolnicę i energicznie wyrabiać około 10-15 minut.
Uformowaną kulę posmarować odrobiną oliwy.
Przełożyć do miski.
Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1,5-2 godziny.
Po tym czasie ciasto przenieść na stolnicę i jeszcze raz króciutko wyrabiać – przez około 30 sekund. Podzielić na równe dwie części. Jedną z nich rozwałkować na prostokąt o wymiarach około 20 x 35 cm. Z drugiej części uformować podłużny wałeczek o takiej samej długości jak najdłuższy bok prostokąta.
Na środek rozwałkowanego spodu można przykleić ulubione zioła (ale nie jest to konieczne).
Płat prostokąta pokroić wzdłuż krótszego boku na 1-2 cm szerokości paseczki.
Na środku wzdłuż pokrojonego w paseczki prostokąta położyć wałeczek ciasta.
Chałkę zapleć tak jak by się składało strudel. Naprzemiennie przekładać paseczki nad wałeczkiem, raz z prawej strony, raz z lewej strony. W międzyczasie w paseczkach umieszczać dowolne świeże zioła. Tutaj link do zdjęć, gdzie krok po kroku pokazano jak zapleść chałkę z powyższego zdjęcia.
Gotową chałkę przykryć ściereczką i odstawić na 30-45 minut do wyrośnięcia.
Wyrośniętą chałkę posmarować oliwą lub rozbełtanym żółtkiem z 1 łyżeczką wody.
Posypać czarnuszką (lepiej przyklei się do ciasta posmarowanego jajkiem) i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec około 30-35 minut (do suchego patyczka).
Chałka pszenno-orkiszowa z ziołami.
Ta pszenno-orkiszowa chałka to świetny zamiennik tradycyjnego chleba. Jest wytrawna w smaku i idealnie nadaje się do kanapek i przekąsek.
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając swoje zdjęcie na Instagram lub Facebook. Abym Cię znalazła oznacz mnie za pomocą wzmianki @smakodzyskany oraz hasztagiem #smakodzyskany. Zapraszam do śledzenia profilu Smak Odzyskany w social mediach:
Instagram
Facebook