Różnorodność
Kuchnia z pogranicza kultur może być opisana jednym słowem. Różnorodność – to słowo najlepiej oddaje charakter kulinarny terenów dzisiejszej i dawnej Rzeczypospolitej. W naszym środkowo-wschodnim regionie Europy współistniały różne kultury i religie, stanowiąc niepowtarzalny tygiel smaków i aromatów. Kuchnię z pogranicza kultur tworzyli Polacy, Żydzi, Litwini, Żmudzi, Rusini, Ukraińcy, Tatarzy, Białorusini czy Rosjanie. W polskiej kuchni powszechnej ich wpływy wciąż są obecne.
Lubicie wątróbkę? Ja nigdy nie lubiłam, obrzydzała mnie od dziecięcych czasów. Wszystko zmieniło się w dniu, w którym spróbowałam wątróbki po żydowsku. Z miejsca stała się jedną z moich ulubionych potraw. Był to impuls do dalszych poszukiwań. Ich efekty (np. staropolska polewka piwna) będę przedstawiać na tym blogu.
Kuchnia z pogranicza kultur
Będę się tutaj dzielić przepisami z kuchni staropolskiej, żydowskiej, kresowej i ruskiej wszelakiej orientalnej, nieodkrytej, zapomnianej. Będą to zarówno oryginalne przepisy jak i receptury, które są współczesną interpretacją starych i całkowicie zapomnianych potraw.
Moim pragnieniem jest ocalić od zapomnienia potrawy, które w dzisiejszych czasach można bez problemu przyrządzić z ogólnodostępnych składników. Chciałabym przedstawić kuchnię tradycyjną od innej strony, którą prawie wszyscy wyobrażają sobie jako staroświecką, tłustą, mączną i opartą głównie na wieprzowinie. Czy ktoś żyjący kilkaset lat temu znał panierkę? Najwyższy czas wskrzesić staropolską sztukę kulinarną, niegdyś bardzo popularną w całej Europie. Najczęściej starodawne przepisy są „na oko”, dlatego nie zawsze będę podawać dokładne proporcje poszczególnych składników. Wbrew pozorom, to nie są skomplikowane dania. Nie obawiajcie się i modyfikujcie receptury oraz dodawajcie ilości soli i przypraw wedle własnego uznania i wyczucia smaku.
Mam nadzieję, że blog będzie dla Was pomocną inspiracją do wskrzeszania tradycyjnych, smakowitych i oryginalnych potraw prawie już zapomnianych. W ciągu ostatniej dekady zmieniło się podejście do gotowania. Chętnie eksperymentujemy z nowościami kulinarnymi, jednak warto wrócić do starych wykwintnych przepisów, które nie mają nic wspólnego z kuchnią codzienną XXI wieku.
Po więcej zdjęć i inne ciekawostki zapraszam również na Instagram oraz Twitter