Szalom na Wspólnej

Każdego roku, w trzeci weekend czerwca Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku stara się odtworzyć przedwojenny klimat żydowskiego miasteczka. Wokół synagogi oraz w strefie sąsiednich ulic powstają przeróżne atrakcje takie jak teatry uliczne, wystawy, koncerty muzyki klezmerskiej, uliczna kawiarenka, retro salonik, inscenizacja wybranego święta żydowskiego i wiele innych. To wszystko nadaje niepowtarzalny klimat wydarzeniu „Szalom na Wspólnej”. Również w środku synagogi nie brakuje wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. Podczas tegorocznego Festiwalu Dni Kultur można było zobaczyć zaprezentowany przez Teatr Tańca spektakl „W imię…” oraz muzyczno-poetyckie przedstawienie „Żyd – wieczny tułacz” w wykonaniu Grupy Muzyczno-Teatralnej HAMESZ wraz z chórem JCC z Krakowa i muzykami Piwnicy pod Baranami. Odbyła się również promocja książki o dziejach relacji polsko-żydowskiej na kielecczyźnie „Nasi sąsiedzi – Żydzi” oraz rozstrzygnięto siódmą już edycję ogólnopolskiego konkursu o tym samym tytule.

Festiwal Kultury Żydowskiej
Szalom na Wspólnej

Festiwal Kultury Żydowskiej

 Wystawa RECOLLECTION

Bardzo ciekawym wydarzeniem był wernisaż STORY LINE Susan Cooper. Zaprezentowane przez amerykańską artystkę płaskorzeźby przedstawiają synagogi z dawnej Polski, domy, samochody i wybrane miejsca. Wszystko to jest powiązane z losem rodziny Susan, której historia zaczęła się w Europie Wschodniej i do dziś trwa w Kolorado.

Susan Cooper

Wystawę można obejrzeć w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” do końca czerwca. Artystka zadedykowała swoją pracę polskim sztetlom, jednocześnie starając się pokazać zmiany jakie „nastąpiły na przestrzeni wieków w zakresie geografii, architektury i ekonomii, podczas podróży statkami i samochodami, przez tragedię ku bezpieczeństwu”.

Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska

Podczas tegorocznego Festiwalu Dni Kultury nie zabrakło również atrakcji kulinarnych. Można było skosztować zarówno potrawy kuchni polskiej jak i żydowskiej. Stoisko Smaku Odzyskanego pachniało czulentem, aromatyczną wątróbką z miodem i winem oraz pierogami z gęsiną. Nie zabrakło również przepysznej kawy z kardamonem oraz słodkości takich jak: rogaliki rugelah i kruche ciasteczka cynamonowe. Powodzeniem cieszyła się także pascha żydowska ze Świętokrzyskiego Sztetla która zniknęła w mgnieniu oka! 😉Następnym razem, ten aszkenazyjski deser będzie można spróbować na Festiwalu Cymes w Kielcach. Zapraszam w niedzielę 7 lipca na Rynek 😉

Festiwal Kultury Żydowskiej
Szalom na wspólnej

Festiwal Kuchni Żydowskiej

To wszystko sprawiło, że ulice Chmielnika przeistoczyły się w klimatyczne przedwojenne miasteczko w którym mieszkały oba narody, w którym przenikały się smaki i zapachy, kultura oraz życie codzienne.

Za zdjęcia serdecznie dziękuję Świętokrzyski Sztetl Chmielnik.

Zapraszam również na konto Smak Odzyskany na FBInstagram oraz Twitter.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *