Szalom na Wspólnej

Każdego roku, w trzeci weekend czerwca Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku stara się odtworzyć przedwojenny klimat żydowskiego miasteczka. Wokół synagogi oraz w strefie sąsiednich ulic powstają przeróżne atrakcje takie jak teatry uliczne, wystawy, koncerty muzyki klezmerskiej, uliczna kawiarenka, retro salonik, inscenizacja wybranego święta żydowskiego i wiele innych. To wszystko nadaje niepowtarzalny klimat wydarzeniu „Szalom na Wspólnej”. Również w środku synagogi nie brakuje wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. Podczas tegorocznego Festiwalu Dni Kultur można było zobaczyć zaprezentowany przez Teatr Tańca spektakl „W imię…” oraz muzyczno-poetyckie przedstawienie „Żyd – wieczny tułacz” w wykonaniu Grupy Muzyczno-Teatralnej HAMESZ wraz z chórem JCC z Krakowa i muzykami Piwnicy pod Baranami. Odbyła się również promocja książki o dziejach relacji polsko-żydowskiej na kielecczyźnie „Nasi sąsiedzi – Żydzi” oraz rozstrzygnięto siódmą już edycję ogólnopolskiego konkursu o tym samym tytule.

Festiwal Kultury Żydowskiej
Szalom na Wspólnej

Festiwal Kultury Żydowskiej

 Wystawa RECOLLECTION

Bardzo ciekawym wydarzeniem był wernisaż STORY LINE Susan Cooper. Zaprezentowane przez amerykańską artystkę płaskorzeźby przedstawiają synagogi z dawnej Polski, domy, samochody i wybrane miejsca. Wszystko to jest powiązane z losem rodziny Susan, której historia zaczęła się w Europie Wschodniej i do dziś trwa w Kolorado.

Susan Cooper

Wystawę można obejrzeć w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” do końca czerwca. Artystka zadedykowała swoją pracę polskim sztetlom, jednocześnie starając się pokazać zmiany jakie „nastąpiły na przestrzeni wieków w zakresie geografii, architektury i ekonomii, podczas podróży statkami i samochodami, przez tragedię ku bezpieczeństwu”.

Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska

Podczas tegorocznego Festiwalu Dni Kultury nie zabrakło również atrakcji kulinarnych. Można było skosztować zarówno potrawy kuchni polskiej jak i żydowskiej. Stoisko Smaku Odzyskanego pachniało czulentem, aromatyczną wątróbką z miodem i winem oraz pierogami z gęsiną. Nie zabrakło również przepysznej kawy z kardamonem oraz słodkości takich jak: rogaliki rugelah i kruche ciasteczka cynamonowe. Powodzeniem cieszyła się także pascha żydowska ze Świętokrzyskiego Sztetla która zniknęła w mgnieniu oka! 😉Następnym razem, ten aszkenazyjski deser będzie można spróbować na Festiwalu Cymes w Kielcach. Zapraszam w niedzielę 7 lipca na Rynek 😉

Festiwal Kultury Żydowskiej
Szalom na wspólnej

Festiwal Kuchni Żydowskiej

To wszystko sprawiło, że ulice Chmielnika przeistoczyły się w klimatyczne przedwojenne miasteczko w którym mieszkały oba narody, w którym przenikały się smaki i zapachy, kultura oraz życie codzienne.

Za zdjęcia serdecznie dziękuję Świętokrzyski Sztetl Chmielnik.

Zapraszam również na konto Smak Odzyskany na FBInstagram oraz Twitter.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *