Tort królewski

Ten zupełnie wyjątkowy przepis pochodzi ze starych przepisów mojej mamy. Elegancki, luksusowy i efektowny wygląd tortu zawsze robi wrażenie na gościach. Zamiast typowych blatów biszkoptowych, przygotowuje się ciasto z maku, którego nie ma potrzeby nasączać.Tak samo biszkopt bezowy swoją teksturą w niczym nie przypomina powszechnie dostępnych bez w cukierniach. Nie ukrywam – tort królewski jest dość czasochłonny i na przygotowanie trzeba poświęcić cały dzień. Jednak bogactwo smaku oraz połączenia maku, ciasta bezowego i kremu budyniowego wynagrodzi poniesiony trud. Tort najlepiej smakuje następnego dnia, kiedy wszystkie smaki się „przegryzą”. Tort królewski makowo - bezowy

 

Smak Odzyskany

Tort królewski

Ciasto makowe:

500 g maku
1 szklanka cukru pudru
250 g miękkiego masła
6 jajek (oddzielić białka od żółtek)
2 łyżki miodu
1 łyżka cynamonu
0,5 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 łyżeczka sody
3 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Mak sparzyć i zmielić przez maszynkę. Gotowa masa makowa z puszki się nie nadaje.
Masło utrzeć z cukrem pudrem. Stopniowo dodawać po jednym żółtku i dokładnie zmiksować. Dodać dwie łyżki miodu oraz kawę, wszystko razem połączyć. W następnej kolejności dodać zmielony mak i jeszcze raz dokładnie wymieszać.
Białka ubić na sztywno, dodać do masy makowej, wsypać mąkę ziemniaczaną wymieszaną z jedną łyżeczką sody. Wszystkie składniki dokładnie połączyć i wylać do tortownicy o średnicy 28-29 cm. Piec w temperaturze 180°C przez ok 50-60 min do „suchego patyczka”. Po wystudzeniu, ciasto makowe przekroić na dwie równe części.

Ciasto bezowe:

6 białek
300 g cukru
0,5 szkl mąki ziemniaczanej (100 g)
1 łyżka octu
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywno. Nie przerywając miksowania dodawać po 1 łyżce cukru. Kolejną partię cukru wsypywać dopiero wtedy gdy poprzedni cukier zostanie całkowicie rozpuszczony i dokładnie wbity w bezę. Ubijać do momentu, aż masa będzie sztywna i błyszcząca. Bezy nie da się „przebić”, im dłużej będziemy ubijać, tym większa pewność, że ciasto bezowe będzie udane. Kolejno dodać łyżkę octu, a po chwili wsypać mąkę ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wszystko jeszcze raz dokładnie ubić. Masę bezową przenieść do wysokiej tortownicy (średnica 28-29 cm) i piec w średnio nagrzanym piekarniku w 140°C. W trakcie pieczenia beza wyrasta wysoko, a później opada. Dlatego potrzebna jest troszkę wyższa tortownica, najlepiej o wysokości 10-12 cm. Bezę piec do momentu aż wierzch będzie jasno beżowy.
Wyłączyć piekarnik, a ciasto bezowe nie wyjmujemy – wystudzić w piekarniku. W trakcie stygnięcia beza opadnie. Po wystudzeniu wyjąć z formy. W razie potrzeby, nierówno odstające brzegi ciasta bezowego wyciąć.

Krem budyniowy:

6 żółtek
8 łyżek cukru pudru
4 łyżki mąki ziemniaczanej (lekko czubate)
2 szklanki mleka
1 laska wanilii
250 g miękkiego masła

W jednym naczyniu połączyć żółtka, cukier i mąkę ziemniaczaną wraz z połową ilości mleka. Wymieszać dokładnie tak aby nie było żadnych grudek. W drugim naczyniu zagotować pozostałą ilość mleka z wydrążonymi nasionkami z laski wanilii. Do gotującego się mleka wlać masę jajeczną i ugotować budyń. Zdjąć z ognia i wystudzić. Miękkie masło zmiksować i połączyć z wystudzonym budyniem.

Składanie tortu:

Pierwszą połowę ciasta makowego posmarować kremem budyniowym. Położyć ciasto bezowe i następnie przykryć kolejną porcją kremu. Położyć drugą połowę ciasta makowego. Wierzch i boki posmarować pozostałym kremem budyniowym.

Polewa czekoladowa:

100 g czekolady gorzkiej
100 g czekolady mlecznej
60-80 ml śmietanki kremówki

Połamane kawałki czekolady oraz śmietankę umieścić w garnuszku z grubym dnem. Podgrzewać do momentu rozpuszczenia czekolady. Gdyby polewa była zbyt gęsta, dodawać małe porcje śmietanki do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji polewy czekoladowej. Polewę wystudzić i polać po wierzchu tortu.

Dekoracja:

Udekorować tort wedle uznania. Mogą to być np. małe beziki, posypka z białej czekolady, kwiaty żywe lub cukrowe do dekorowania tortów. Wszystko zależy od Waszej kreatywności. Gotowy tort schłodzić, najlepiej przez całą noc, w lodówce.

Smacznego!

Tort królewski makowo - bezowy

 Pałac Kamieniec

Tort królewski makowo - bezowy
Smak Odzyskany Tort królewski makowo - bezowy
 
Smak Odzyskany
 
Smak Odzyskany Tort królewski makowo - bezowy
Smak Odzyskany Tort królewski makowo - bezowy
Smak Odzyskany
Smak Odzyskany Tort królewski makowo-bezowy
Smak Odzyskany Royal Cake
Smak Odzyskany
Smak Odzyskany Tort królewski makowo-bezowy
Tort makowy
Smak Odzyskany Tort makowy
Smak Odzyskany Tort makowy
Tort królewski makowo-bezowy
Smak Odzyskany Tort królewski

"<yoastmark

Tort królewski wyśmienicie smakuje z kawą po żydowsku. Polecam!
Zapraszam również na Instagram oraz Twitter.

Jedna odpowiedź do “Tort królewski”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *