Dziś przedstawiam Wam przepis na esencjonalny rosół z królika. Jest to danie staropolskie, które w obecnych czasach jest niestety prawie nieobecne w codziennej kuchni. Rosół z królika gotujemy w identyczny sposób jak tradycyjny rosół z kury, ale ze względu na delikatne mięso – znacznie krócej. W smaku jest subtelniejszy, aromatyczny i troszkę inny niż drobiowy. Z wygotowanego mięsa można przygotować wiele prostych i smacznych dań – np. w formie potrawki śmietanowej, podać z dowolnym sosem i surówką lub wykorzystać jako dodatek do pasztetu albo klopsików. Mięso królika zawiera 90% przyswajalnego białka, jest lekkostrawne i cechuje się obniżoną zawartością tłuszczu i cholesterolu. Z tego powodu rosół z królika jest wskazany dla ludzi starszych, chorych oraz jako pierwszy mięsny i bogaty w wysokowartościowe białko pokarm dla sześciomiesięcznych dzieci.

Składniki:
1 tuszka królika o wadze ok 1,5-2 kg
3 l wody (lub więcej)
3-4 marchewki
2-3 korzenie pietruszki
1 por
Pół małego selera
1 opalona cebula
1 pomidor
2-3 gałązki natki pietruszki
4-5 ziarenek ziela angielskiego
4 listki laurowe
4-5 goździków
Pół łyżeczki pieprzu ziołowego
7-8 ziarenek pieprzu
3/4 łyżki soli lub więcej do smaku
Do podania:
Kluski lane lub ulubiony makaron do rosołu
Posiekana natka pietruszki lub lubczyku
Ewentualnie porwane kawałki mięsa królika oddzielone od kości
Wykonanie:
Królika podzielić na 8 części: nóżki przednie i tylne oraz korpus na 4 części (najlepiej poporcjować w taki sposób, jak pokazano na tym filmie). Kawałki umyć w zimnej wodzie i osuszyć.
Warzywa korzeniowe umyć i obrać. Marchew pokroić na plasterki. Pietruszkę przekroić wzdłuż na cieńsze kawałki. Cebulę obrać z łusek i opalić za pomocą palnika, aż delikatnie się przypiecze i nabierze brązowego koloru. Seler pokroić na mniejsze 3-4 kawałki. Pora obrać z wierzchniej warstwy, odkroić górną ciemnozieloną część i umyć. Podzielić na 3 części. Pomidora umyć i przekroić na pół. Gałązki natki pietruszki umyć.
Do dużego garnka wkładamy kawałki królika, warzywa: marchewki, pietruszki, seler, por, opaloną cebulę, połówki pomidora oraz przyprawy: liście laurowe, pieprz ziołowy, ziarenka pieprzu czarnego, ziele angielskie, goździki i sól. Wszystko razem zalać wodą i zagotować do wrzenia. Następnie zmniejszyć ogień, aby rosół tylko „pyrkał” przez ok. 1,5 godziny. Podczas gotowania mięsa zebrać tzw. szumowiny. Lepiej zacząć usuwać powstającą pianę od razu, później jest to nieco utrudnione. Gdy wody będzie ubywać podczas gotowania, uzupełniać (partiami) na bieżąco zimną wodą, aby ilość bulionu pozostawała niezmieniona.
Następnie całość przelać przez gęste sito, aby oddzielić rosół od stałych produktów. Odłożyć marchewki do rosołu oraz oddzielić mięso królika od kości, jeśli lubimy rosół z kawałkami mięsa. Ewentualnie niewykorzystane warzywa i mięso z królika można wykorzystać do przyrządzenia potrawki lub podać mięso zwyczajnie z musztardą.
Podawać gorący z kluskami lanymi lub makaronem, marchewką i dla chętnych z kawałkami ugotowanego mięsa królika. Posypać natką pietruszki oraz świeżo zmielonym pieprzem.
Smacznego!
Warzywa korzeniowe myjemy i kroimy: marchewki w plasterki, korzenie pietruszki przeciąć wzdłuż na pół (jeśli korzenie są małe i cienkie, nie ma potrzeby ich przecinać), połówkę małego selera podzielić na 3-4 mniejsze kawałki.
Umytego pomidora przekroić na pół, gałązki natki pietruszki umyć. Por podzielić na 3 części. Cebulę podpiekamy na brązowy kolor za pomocą palnika.
W dużym garnku umieszczamy wszystkie składniki.
Zalewamy zimną wodą.
Gotujemy najpierw na dużym ogniu, a następnie zmniejszamy do minimum, aby rosół jedynie „pyrkał” przez ok 1,5 godz.
Gorący rosół z królika podajemy z makaronem lub lanymi kluskami, kawałkami marchewki oraz ewentualnie z wygotowanym mięsem z królika. Smacznego!
Po więcej zdjęć zapraszam na Instagram oraz Twitter.
Z oryginalnych zup polecam również staropolską polewkę piwną 😉