Uwielbiam słodko-wytrawne połączenia, a potrawy mięsne pieczone lub duszone z owocami nabierają zupełnie innego aromatu 😊Pieczony kurczak z winogronami i imbirem to całkiem ciekawe danie które świetnie sprawdzi się podczas uroczystego obiadu lub kolacji.
Proste w przygotowaniu, zachwycające bogactwem aromatów które nadają winogrona, cynamon, imbir oraz czosnek. Ta aromatyczna żydowska potrawa doskonale smakuje z kaszą kuskus wymieszaną z rukolą i może być spożywana jako pierwszy obiad po poście Jom Kippur.
Składniki na 4 porcje:
1 kurczak w całości o wadze ok 1,5 kg
500 g czerwonych winogron
500 g bezpestkowych zielonych winogron
5-7 szalotek, drobno pokrojonych
Gęsi smalec do smażenia
Marynata:
150 g świeżego imbiru
8 ząbków czosnku pokrojonego (gdy czosnek jest mało intensywny, można dać więcej)
Sok z 1 cytryny
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka mielonego cynamonu
Sól i świeżo mielony pieprz
Wykonanie:
Najpierw przygotowujemy marynatę. Imbir zetrzeć na tarce z drobniutkimi oczkami. Czosnek obrać i pokroić na plasterki lub przecisnąć przez praskę. Imbir, czosnek, sok z jednej cytryny, oliwę z oliwek oraz cynamon umieszczamy w jednej miseczce. Wszystko razem mieszamy oraz doprawiamy solą i dużą ilością świeżo mielonego czarnego pieprzu.
Kurczaka dokładnie umyć i wysuszyć. Natrzeć od wewnątrz i środka połową ilości marynaty. Odstawić na ok. 30 minut.
W tym czasie, umyć wszystkie winogrona, a następnie czerwone pokroić wzdłuż na połówki i usunąć pestki. Pokrojone czerwone winogrona oraz całe zielone umieścić w jednej misce i przemieszać.
Szalotkę drobno pokroić i wymieszać z drugą połową marynaty.
Na patelni rozgrzać dwie łyżki gęsiego smalcu. Kurczaka wyjąć z marynaty, wyłożyć na rozgrzanym tłuszczu i zrumienić ze wszystkich stron. Jeśli gęsiego smalcu będzie zbyt mało, można stopniowo uzupełniać podczas smażenia.
Zrumienionego kurczaka przenosimy do naczynia żaroodpornego. Środek kurczaka jeszcze raz smarujemy odrobiną marynaty wymieszanej z szalotką, a następnie wkładamy tyle winogron ile się zmieści. Pozostałą marynatę wyłożyć na wierzch kurczaka, a winogrona rozsypać wokół faszerowanego drobiu i wszystko razem piec ok. 45 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu zdjąć pokrywkę i piec jeszcze 15-20 min. w temperaturze 180°C.
Kaszę kuskus przygotować wg instrukcji na opakowaniu. Gotową kaszę wysypać brzegi żaroodpornego (obok upieczonego kurczaka) i przemieszać z bulionem który powstał podczas pieczenia.
Podawać z rukolą oraz posypać świeżo mielonym czarnym pieprzem.
Smacznego!
W pierwszej kolejności przygotowujemy marynatę. W miseczce umieszczamy starty imbir, pokrojony w plasterki lub przeciśnięty przez praskę czosnek…
…sok z jednej cytryny…
… dwie łyżki oliwy z oliwek…
…łyżeczka cynamonu…
…oraz sól i świeżo mielony czarny pieprz. Wszystkie składniki marynaty dokładnie mieszamy.
Połowę ilości marynaty nanosimy na kurczaka i smarujemy od środka i na zewnątrz. Odstawiamy na ok. pół godziny do marynowania.
W międzyczasie pokroić szalotki w plasterki i wymieszać z pozostałą marynatą.
Czerwone winogrona przekroić na pół i wyjąć pestki, a następnie wymieszać z całymi zielonymi winogronami.
Zamarynowanego kurczaka obsmażyć ze wszystkich stron na rozgrzanym gęsim smalcu. Następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego. Wyłożyć pozostałą marynatę wraz z szalotką, smarując dokładnie od środka i na zewnątrz kurczaka. Jamę brzuszną wypełnić winogronami (tyle ile się zmieści), a pozostałe wsypać do naczynia żaroodpornego. Piec ok. 60 min pod przykryciem w 180°C. Ostatnie 15 minut można piec bez przykrycia, aby skórka się zrumieniła. W międzyczasie przygotować kaszę kuskus wg instrukcji na opakowaniu.
Po upieczeniu kurczaka do naczynia żaroodpornego dodać kaszę kuskus i wymieszać z aromatycznym bulionem który wytopił się podczas pieczenia.
Podawać z rukolą oraz (opcjonalnie) z kilkoma świeżymi winogronami.
Kurczak z winogronami smakuje rewelacyjnie, a słodkie owoce przełamują smak.
Po więcej zdjęć zapraszam na Instagram oraz Twitter lub Pinterest.
Gdyby ktoś był zainteresowany pozostałymi daniami kuchni żydowskiej zapraszam tutaj.
Przepis został nieznacznie zmodyfikowany i pochodzi z książki „Kuchnia żydowska” Marleny Spieler.