Samo słowo “Pascha” oznacza Wielkanoc. To tradycyjna potrawa przygotowywana z twarogu, masła, jajek, wanilii oraz z dodatkiem suszonych owoców i orzechów. Smakuje jak słodki twarożek z bakaliami. Jest bardzo popularna w Rosji i na Ukrainie, a także na Kresach Wschodnich. Również Aszkenazyjczycy spożywają paschę z okazji żydowskiego święta Szawuot.
Tradycyjna pascha jest dość czasochłonna, ponieważ przygotowuje się ją z własnoręcznie robionego twarogu. Dziś nie każdy ma dostęp do świeżego twarogu, dlatego jej wykonanie zajmuje około pół godziny 😉 Jedynie należy pamiętać o tym, aby nie używać sera zbyt wodnistego, musi być dobrze odsączony. Mielony z wiaderka nie nadaje się – pascha będzie rzadka.
Pierwszy raz w życiu spróbowałam paschę w restauracji żydowskiej w moim rodzinnym mieście. Zrobiona ze zwartego twarogu była jednocześnie kremowa i delikatna, podana razem z migdałami, rodzynkami i plasterkiem pomarańczy. Dla mnie idealny sernik bez pieczenia. Z okazji Wielkanocy i mojej fascynacji kuchnią żydowską, postanowiłam spróbować odtworzyć smak. Bardzo smakowało mi połączenie twarogu migdałowego z pomarańczą, stąd moja propozycja dodatku skórki i soku pomarańczowego. Likier pomarańczowy w przepisie można pominąć, a zamiast niego po prostu zwiększyć ilość soku pomarańczowego.
Tradycyjna pascha ma kształt piramidy którą uzyskuje się przez zastosowanie tzw. pasocznicy – drewnianej rozkładanej formy składającej się z pięciu deseczek. Obecnie najczęściej używa się wyłożonego szmatką sita – durszlaka, przez co pascha ma półkulisty kształt. Ja postanowiłam podać paschę w postaci efektownych mini serniczków w pucharkach.
Pascha migdałowo-pomarańczowa – składniki na 15 porcji:
1 kg mielonego twarogu (nie może być zbyt wodnisty)
200 g mielonych migdałów
4 żółtka
150 g miękkiego masła
100 ml śmietany 18%
30 ml likieru pomarańczowego
Skórka starta z jednej pomarańczy
Sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
70 g rodzynek
180 g cukru pudru (lub więcej do smaku)
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (20 g)
Do dekoracji:
Plasterki pomarańczy
Garść płatków migdałowych
Rodzynki
Świeże listki mięty
Cynamon
Pascha migdałowo-pomarańczowa – wykonanie:
Rodzynki zalać likierem pomarańczowym i odstawić na około godzinę. Jeżeli nie używamy alkoholu, rodzynki zalać dodatkową ilością soku pomarańczowego.
Twaróg dokładnie odsączyć z serwatki na sicie wyłożonym gazą. Nie może być wodnisty aby pascha nie była zbyt „płynna”. Ser zmielić dwukrotnie.
Jajka dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem. Oddzielić białka od żółtek. Białka w tym przepisie nie będą nam potrzebne.
Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na parze. W drugim naczyniu utrzeć masło, dodać twaróg, śmietanę, migdały i dokładnie wszystko zmiksować. Następnie do masy serowej dodać utarte żółtka z cukrem i jeszcze raz zmiksować do połączenia się składników. Dodać skórkę startą z jednej pomarańczy, sok pomarańczowy oraz rodzynki z likierem pomarańczowym i wszystko razem połączyć. Jeśli pascha będzie zbyt gęsta, można dodać więcej soku pomarańczowego, aż do uzyskania zadowalającej nas konsystencji.
Gotową paschę przełożyć do pucharków deserowych. Udekorować podprażonymi na suchej patelni migdałami, rodzynkami, plasterkiem pomarańczy i cynamonem. Schłodzić przez kilka godzin w lodówce. Tuż przed podaniem udekorować świeżymi listkami mięty.
Smacznego!
Rodzynki zalewamy likierem pomarańczowym lub świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy. Odstawić na około jedną godzinę aby napęczniały.
Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na parze. W drugim naczyniu utrzeć miękkie masło. Następnie dodać zmielony twaróg, śmietanę, zmielone migdały i miksować do połączenia się składników.
Połączyć masę twarogową razem z masą żółtkową.
Kolejno wlać likier pomarańczowy…
…i namoczone w alkoholu rodzynki. Dodać także skórkę startą z jednej pomarańczy oraz świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki aby pascha miała kremową konsystencję.
Gotową paschę przenieść do rękawa cukierniczego i w ten sposób wypełnić pucharki deserowe.
Plasterki pomarańczy przekroić na pół.
Paschę udekorować podprażonymi płatkami migdałowymi, rodzynkami i plasterkami pomarańczy. Całość delikatnie oprószyć cynamonem i schować do lodówki, najlepiej na całą noc. Wyjąć na około 20 minut przed podaniem i udekorować świeżymi listkami mięty.
Zapraszam również do obejrzenia innych moich zdjęć na konto Facebook, Instagram, oraz Twitter.