Pasta jajeczna z karmelizowaną cebulą jest zdecydowanie najlepsza jaką kiedykolwiek jadłam. Jak wiele potraw kuchni żydowskiej, tak i tutaj możemy spotkać słodkie nuty smakowe i nietypowe, ale fajnie pasujące dodatki. Rodzynki i orzechy w paście jajecznej mogą wydawać się zaskakujące, ale zdecydowanie nadają charakteru tej przystawce. Można podawać ją oddzielnie w miseczce lub bezpośrednio na pieczywie. Świetnie sprawdzi się też jako nadzienie do faszerowania jajek.
To jedno z tych przystawek które najlepiej zrobić przed podaniem. Karmelizowaną cebulkę można przygotować wcześniej, natomiast jajka są najsmaczniejsze zaraz po ugotowaniu. Dlatego jeśli chcecie przygotować pastę za wczasu, należy ją przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku (majonez nie obeschnie).
Pasta jajeczna – składniki:
6 jajek
4 duże cebule
2 czubate łyżki cukru
Garść rodzynek (ok. 50-60 g)
Garść orzechów włoskich (ok. 50-60 g)
1-2 łyżki majonezu
Sól i pieprz do smaku
Odrobina oleju roślinnego do karmelizowania cebuli
Pasta jajeczna – wykonanie:
Jajka ugotować na twardo (ok. 10 minut). Cebulę obrać i pokroić w półplasterki. Orzechy z grubsza posiekać i podprażyć na suchej patelni.
Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulę i dwie czubate łyżki cukru. Zmniejszyć ogień i powoli (zajmie to około 30 minut) karmelizować cebulę aż uzyska ładny bursztynowy kolor. Ostudzić.
Jajka pokroić w kostkę (lub drobno posiekać). Dodać skarmelizowaną cebulę, orzechy, rodzynki i majonez. Całość dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeśli pasta będzie zbyt sucha, dodać więcej majonezu.
Pastę można podawać schłodzoną w lodówce lub od razu po przygotowaniu – według mnie najlepiej smakuje świeżo po zrobieniu, póki jest jeszcze lekko ciepła.
Smacznego!
Cebulę obrać, pokroić w półplasterki i skarmelizować na rozgrzanym tłuszczu razem z dwiema łyżkami cukru. Ugotowane na twardo jajka pokroić w kostkę lub drobniutko posiekać.
Do rozdrobnionych jajek dodać ostudzoną karmelizowaną cebulę…
…rodzynki…
…posiekane i podprażone na suchej patelni orzechy włoskie…
…sól…
…świeżo mielony pieprz…
…majonez.
Wszystko razem dokładnie wymieszać. W razie potrzeby doprawić do smaku solą i pieprzem.
Pastę jajeczną podawać oddzielnie w miseczce lub bezpośrednio na pieczywie.
Pasta jajeczna świetnie sprawdzi się także jako nadzienie do faszerowania jajek.
Współpraca z OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zaowocowała poszerzeniem wiedzy m.in. z zakresu kuchni żydowskiej. Dziękuję Pani Dyrektor za fantastyczne przepisy. Na pewno pojawią się na blogu!
Zapraszam do śledzenia profilu Smak Odzyskany w social mediach:
Instagram
Facebook