Święto Pesach jest trudne pod względem kulinarnym. W tym czasie obowiązują specjalne wytyczne dotyczące posiłków, które wykluczają spożycie produktów zawierających pewne ziarna i produkty ulegające fermentacji, tzw. chamec. W związku z tym zabronione jest spożywanie chleba, makaronu, ciast, ciastek, płatków zbożowych i innych pokarmów zawierających wymienione składniki.
Zamiast tego w czasie Pesach spożywa się przede wszystkim niekwaszone produkty. Wiele osób przygotowuje również dania z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej, mąki migdałowej, orzechów, kaszy jaglanej i innych składników, które nie zawierają chamec. Jedynym dozwolonym pieczywem jest maca, tzw. przaśny chlebek. Składa się jedynie z mąki, wody i ewentualnie soli. Jest wypiekana w specjalnych warunkach, które zapewniają, że ciasto nie zacznie fermentować. A gdy taką macę zmielimy, otrzymamy mąkę macową.
Szarlotka macowa – składniki:
Kruche ciasto macowe:
400 g mąki macowej*
250 g masła
2 żółtka
100 g cukru
120 g śmietany (12% lub 18%)
Skórka starta z 1 cytryny
Duża szczypta soli**
* Mąkę macową przygotować z macy pszennej. Macę połamać na małe kawałki, wrzucić do misy blendera i zblendować jak najdrobniej. Najlepiej mielić pod przykryciem, aby okruszki nie rozsypywały się po całej kuchni Zmieloną macę przesiać przez sitko – w ten sposób otrzymamy mąkę macową (wyglądem może przypominać bułkę tartą).
** Jeśli maca w składzie zawiera sól, możemy ją pominąć.
Farsz z jabłek:
1 kg jabłek
1 czubata łyżeczka cynamonu
2-3 łyżki cukru
50 g rodzynek
Szarlotka macowa – wykonanie:
Masło, jajka i śmietana powinny być zimne, najlepiej z lodówki. Wszystkie składniki na kruchy spód macowy umieścić w misce i zagnieść ciasto. Podzielić na dwie części. Jedną połowę (przeznaczoną na kruszonkę) owinąć w woreczek foliowy i schować do lodówki.
Blachę o wymiarach około 24 x 36 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Drugą połowę ciasta rozłożyć na spód formy i mocno docisnąć. Schować do zamrażarki na 30-45 minut.
W międzyczasie przygotować jabłka. Dokładnie umyć, obrać, podzielić na ćwiartki (małe można na pół) i usunąć gniazda nasienne. Pokroić w cienkie plasterki, dodać cynamon, cukier (najlepiej do smaku) oraz rodzynki. Wymieszać i odstawić aby jabłka puściły nadmiar soku.
Piekarnik nagrzać do 180°C. Wyjąć z zamrażarki blaszkę z ciastem, wstawić do piekarnika na 15-20 minut, aby podpiec spód.
Następnie na podpieczony spód wyłożyć jabłka (osączyć z powstałego soku). Drugą połowę ciasta macowego zetrzeć na tartce o grubych oczkach, przykryć owoce, ponownie wstawić do piekarnika (temperatura ta sama 180°C) i piec około 35-40 minut. Szarlotka w tym czasie powinna ładnie się zrumienić.
Najlepiej smakuje jeszcze ciepła!
Smacznego!
Macę połamać na małe kawałki, wrzucić do misy blendera i zblendować jak najdrobniej. Najlepiej mielić pod przykryciem, aby okruszki nie rozsypywały się po całej kuchni
Masło, jajka i śmietana powinny być zimne, najlepiej z lodówki.
Wszystkie składniki na kruchy spód macowy umieścić w misce: mąka macowa, zimne masło pokrojone na kawałki…
…cukier…
…dwa żółtka…
…śmietana…
…oraz starta skórka cytrynowa.
Wszystko razem wymieszać….
…i ręcznie zagnieść ciasto.
Podzielić na dwie części. Jedną do wyłożenia spodu i drugą na kruszonkę do posypania na wierzchu.
Jedną połowę ciasta owinąć w woreczek foliowy i schować do lodówki (część która będzie przeznaczona na kruszonkę). Blachę o wymiarach około 24 x 36 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Drugą połowę ciasta rozłożyć na spód formy i mocno docisnąć.
Blaszkę wraz z wyłożonym ciastem schować do zamrażarki na 30-45 minut.
W międzyczasie przygotować jabłka. Dokładnie umyć, obrać, podzielić na ćwiartki (małe można na pół) i usunąć gniazda nasienne.
Pokroić w cienkie plasterki.
Dodać rodzynki….
…2-3 łyżki cukru (do smaku)…
…oraz cynamon.
Wymieszać i odstawić aby jabłka puściły nadmiar soku.
Piekarnik nagrzać do 180°C. Wyjąć z zamrażarki blaszkę z ciastem, wstawić do piekarnika na 15-20 minut, aby podpiec spód. W międzyczasie zetrzeć na tartce o grubych oczkach ciasto przeznaczone na kruszonkę.
Na podpieczony spód wyłożyć jabłka (osączyć z powstałego soku).
Wierzch przykryć kruszonką.
Ponownie wstawić do piekarnika (temperatura ta sama 180°C) i piec około 35-40 minut. Szarlotka w tym czasie powinna ładnie się zrumienić.
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając swoje zdjęcie na Instagram lub Facebook. Abym Cię znalazła oznacz mnie za pomocą wzmianki @smakodzyskany oraz hasztagiem #smakodzyskany. Zapraszam do śledzenia profilu Smak Odzyskany w social mediach:
Instagram
Facebook